Director: Silviu POPESCUMiercuri, 25 februarie 2009
Titlurile zilei
Prima pagina  

Articole
Eveniment  
Economic  
Politic  
Local  
Sănătate  
Actualitate  
Interviu  
Opinii  
Horoscop  
Justitie  
Diverse  

Prima pagină
în format pdf













Renga, mulțumit de Colegiul Prefectural

Ieri la ora 11.00, la Instituția Prefectului a avut loc ședința Colegiului Prefectural la care au participat: prefectul Radu Renga, subprefectul Anuța Handolescu și directori ai mai multor instituții vâlcene.
Pe ordinea de zi a acestei ședințe s-au aflat: prezentarea și aprobarea „Planului Județean de acțiuni pe 2009” și situația persoanelor care vor beneficia de pensia socială minimă de 350 lei, instituită ca măsură în vederea eliminării inechitațiilor din sistemul public de pensii, defalcată pe localități.
Prefectul Radu Renga a afirmat: „Planul de măsuri ține seama și de vremurile în care trăim, ține seama de criza economică actuală”, dar, menționăm că, a fost în unanimitate aprobat de către membrii Colegiului Prefectural.
Tot în cadrul acestei ședințe, referitor la punctul doi al ordinei de zi, adică subiectul despre pensii, subprefectul Anuța Handolescu a precizat: „Începe să dispară fenomenul «Lasă mamă că averea o împărțiți voi când n-oi mai fi eu…», ci acum deja s-a început ca oamenii să-și treacă proprietățile pe numele copiilor lor”.
La încheierea ședinței Colegiului Prefectural de ieri, prefectul Radu Renga, dând dovadă de profesionalism, a mai afirmat: „A fost o mare plăcere, am colaborat excepțional! Le mulțumesc cadrelor cu care am lucrat. A fost pentru mine o mare onoare!” Prin aceste cuvinte se înțelege foarte clar faptul că, oarecum, prefectul a încheiat colaborarea cu membrii Colegiului Prefectural! Dar nu și subprefectul Anuța Handolescu! Menționăm faptul că, acum câteva zile, într-o discuție pe care am avut-o cu prefectul Radu Renga, vă informăm că acesta a menționat: „Din trei, conform principiului mobilității, rămâne unul sigur, indiferent dacă e prefect sau unul din cei doi subprefecți. Ca să aflați mai multe puteți să citiți Legea 340/2004 și Legea 188, mai exact, Legea mobilității înalților funcționari publici.
Ca să fii prefect sau subprefect trebuie să fii, în primul rând, înalt funcționar public și să îndeplinești anumite condiții care sunt menționate în legile despre care v-am vorbit”.

Anemona TĂNASE
Curierul de Râmnic
Abonamente
Publicitate
Contact

Informații
Ramnic Tube
Forum
Sitemap
Arhivă
Newsletter
Anunțuri
Curs valutar
Dicționar
Jocuri
RSS 2.0

Imagini din
Râmnicu Vâlcea
Panoramă
B4U Râmnic


















©2006-2010 SC CITYMEDIA SRL. Toate drepturile rezervate.Design și programare: DatagramDespre noi :: Termeni si condiții :: Contact
Stiri si Massmedia free counter with statistics